Oxigén-hasznosítási képesség mérés
Gyakran ismételt kérdések
Miben térnek el a hagyományos légzésfunkciós tesztek és az oxigén-hasznosítási képesség vizsgálata?
A hagyományos légzésfunkciós tesztek fókuszában a tüdőkapacitás és a tüdő funkcióinak vizsgálata áll. Ezzel ellentétben a oxigén-hasznosítási képesség paraméterei azt mutatják meg, hogy a vérben lévő oxigén milyen hatékonysággal képes a sejtekbe eljutni és résztvenni az anyagcserefolyamatban.
Manipulnálható-e a teszt?
Az emberi test élettani korlátai miatt nem lehet manipulálni a tesztet. A légzésvisszatartás során, a vérben megnövekedett szén-dioxid szint hatására megjelenik a légzési inger, ami egy ponton túl akaratlagosan nem befolyásolható.
Mitől változhat az oxigén-hasznosítási képesség?
A mindennapi tevékenységeinknek megfelelően (alvás, étkezések, edzés, fizikai-szellemi terhelés, stb) bizonyos tartományban lehet eltérő értékeket mérni.
A testet érő károsító szokások, környezeti hatások lassan, de következetesen rontják az értéket.
A szakszerű korrekciós gyakorlatok alkalmazásával az értékek látványosan javulnak.
Változik-e az életkorral az oxigén-hasznosítási képesség?
Önmagában az életkor nem befolyásolja, így egészen fiatal, vagy idős ember esetében is mérhetünk magas, és alacsony értéket. Minél magasabb az érték, annál hatékonyabban tud a szervezet bármilyen terheléssel (betegség, sport,stb) megküzdeni. Minél alacsonyabb ez az érték, annál nagyobb a sérülés veszélye és nehezebben leküzdhető bármilyen betegség, vagy stressz.
Szakszerü korrekcióval életkortól függetlenül jelentősen fejleszthető.
Milyen jelei vannak, ha valakinek rossz az oxigén-hasznosítási képessége?
Hosszú ideje, akár évek óta egyre rosszabbul alszik, fáradtan ébred, éjszaka többször felébred, horkol, gyakori éjszakai vizelési ingere van.
Koncentrálási képessége csökken, jellemzően napközben álmos, fáradt, feszült, ingerlékeny.